Quantcast
Channel: *PROJEKTIRANJE – vizkultura.hr
Viewing all 136 articles
Browse latest View live

‘Dječji vrtić Tesla’

$
0
0

PROJEKTIRANJE
Subotom predstavljamo autorski projekt iz sfere arhitekture, dizajna interijera, privremenih prostornih struktura i oblikovanja javnih prostora

Dva : Studio / Đurić i Vuja arhitekti – dječji vrtić “Tesla – nauka za ceo život”

Vrtić Tesla - Beograd-3

Vrtić Tesla - Beograd-2
*Klikom na jednu fotografiju otvara se cijela galerija


O projektu:
(tekst Nebojše Anteševića, prenesen s portala Superprostor.com)

“Dijete ima tri učitelja: prvo, drugu djecu; drugo, učitelja i treće, prostor.” - Švedska poslovica

Novobeogradski vrtić ozbiljnog imena “Tesla – nauka za ceo život” u Bloku 67 (naselje Belville), rad arhitekata iz beogradskog biroa Dva:studio, jedan je od pet prvonagrađenih projekata na arhitektonsko-urbanističkom natječaju za dječje vrtiće, koji je 2011. godine inicirao Grad Beograd i Agencija za investicije Grada Beograda uz organizaciju Udruženja arhitekata Srbije.

Od pet različitih lokacijâ za koje je natječaj bio raspisan, tri lokacije su bile u općini Novi Beograd – Blok 61, Blok 67 i Bežanijska kosa, među kojima se lokacija u Bloku 67 izdvojila zbog specifičnih urbanističkih uvjeta.

Vrtić Tesla - Beograd-1

Uska parcela trapezoidnog oblika, pozicionirana između stambenih lamelâ naselja Belville, te širokog i prometnog bulevara Đorđa Stanojevića, koji lučno tangira parcelu sa sjevero-zapadne strane, pružala je ograničene mogućnosti za slobodnije pozicionairanje objekta, shodno funcionalnim zahtjevima i standardima za dječje ustanove. Karakter lokacije i okruženje su uvjetovali polukružni oblik objekta kao kontra-formu jakim obodnim prometnicama.

Vrtić Tesla - Beograd-6

Otvaranjem kruga oblikom i funkcijom, objekt vrtića kadrira vizure i elemente grada s njegove prednje strane, dok se polukružnom fasadnom ovojnicom, s druge strane, objekt zatvara i suprotstavlja prometu, prikrivajući tako njegovu frekventnost i poglede ka obližnjem kompleksu depoa GSP-a u Bloku 66. Iako su parking i pristup vrtiću omogućeni s njegove otvorene prednje strane, u širem okruženju dominira bijela fasada polukružne forme, stapajući se tako sa principima novobeogradskog urbanog konteksta.

Vrtić Tesla - Beograd-7

Vrtić Tesla - Beograd-5

Vrtić je podijeljen u dvije funkcionalne zone (smještajnu i servisnu), između kojih se nalazi ulaz sa halom, kao čvorištem svih komunikacija u objektu. U manjoj servisnoj zoni nalaze se pomoćne i servisne prostorije, praonica rublja, zbornica za odgajatelje, kuhinja i prostor za blagovanje. Niz od šest smještajnih jedinica, u prizemlju i na katu, raspoređenih duž kružnog isječka, međusobno su vizualno povezane i orijentirane na jugo-istok.

Vrtić Tesla - Beograd-13   Vrtić Tesla - Beograd-12

Smještajne jedinice u prizemlju planirane su za četiri grupe vrtićkog uzrasta i dvije pripremno-predškolske grupe, koje sve imaju izlaz u dvorište, s prostorom za boravak na otvorenom i igralištem, dok jedinice na katu pripadaju jaslicama, i imaju balkone kao otvorene lođe. Iz ulaznog hola, pristup jaslicama moguć je na dva načina: unutrašnjim stubištem i vanjskom rampom koja prati polukružnu formu zadnje fasade, a namjenjena je korištenju za dječja kolica.

Vrtić Tesla - Beograd-10   Vrtić Tesla - Beograd-11

Kretanjem duž rampe sagledava se unutrašnjost objekta kroz trakaste kontinuirane prozore, a perforacije na fasadnoj ovojnici, s druge strane, omogućavaju da se prati urbano okruženje. Uvođenje kontinuiranog kretanja kroz objekt – promenade architecturale, kadriranje okvirima lođa prednje fasade i otvaranje vizura unutar objekta, jednostavnost izraza i primena bijele i sive boje, upotreba strogih geometrijskih oblika i volumena daju ovom objektu poseban neomodernistički izraz.

Vrtić Tesla - Beograd-9

Vrtić Tesla - Beograd-4

Upravo ovakvi arhitektonski i dizajnerski elementi doprinjeli su da objekt vrtića dobije apstraktan izraz, naglašavajući pri tome namjenu objekta, igru i edukaciju mališana kao osnovni motiv koji je povezao oblikovne i funkcionalne karakteristike objekta. Upotpunjujući modernistički novobeogradski urbani kontekst, koji je posljednja dva desetljeća pretrpio značajne morfološke i estetske transformacije, objekt vrtića u Bloku 67 predstavlja pozitivan primjer razumjevanja urbanog konteksta, povijesti i oblikovnih mogućnosti.

Vrtić Tesla - Beograd-8


Projekt: dječji vrtić “Tesla – nauka za ceo život”
Lokacija: Novi Beograd, Srbija
Autori: Dva : Studio / Đurić i Vuja arhitekti Aleksandru Vuja, Milan Đurić, Milka Gnjato
Fotografije: Relja Ivanić – www.reljai.com
Izgrađeno: 2013.
Tlocrtna površina: objekt 1.900 m², parcela: 3.600 m²


Vrtić Tesla - Beograd-14

Vrtić Tesla - Beograd-15

Vrtić Tesla - Beograd-16

Vrtić Tesla - Beograd-17

 

Izvor: superprostor.com

 

Screen Shot 2013-04-19 at 12.04.10 AM
Kategorija PROJEKTIRANJE otvorena je za prijave vaših projekata iz sfera arhitekture, uređenja interijera, javnih prostora i privremenih prostornih struktura, a vaše radove primamo na naš mail submit@vizkultura.hr. Više informacija saznajte klikom na tirkizni prikaz iznad.

Stroak
POVRATAK NA NASLOVNICU

The post ‘Dječji vrtić Tesla’ appeared first on vizkultura.hr.


‘Mrtvačnica na Viru’

$
0
0

PROJEKTIRANJE
Subotom predstavljamo autorski projekt iz sfere arhitekture, dizajna interijera, privremenih prostornih struktura i oblikovanja javnih prostora

Arhitektonski studio ‘Rene‘/ Bogdan Marov – ‘Mrtvačnica na Viru’

DSC_6331

DSC_6308

O projektu:
Nova mrtvačnica na groblju u Viru nalazi se sa sjeveroistočne strane groblja i pruža u smjeru SZ – JI. Prostor ispred mrtvačnice s JI strane uređen je kao otvoreni prostor –poljana oproštaja. Građevina je prizemna i ima ravan krov. Jedini element koji izlazi iz ravnine krova je zvonik kapelice.

Funkcionalna organizacija
Građevina je organizirana s jasno odvojenim funkcionalnim cjelinama. Prostorija za prijem i obradu pokojnika, te sanitarne prostorije nalaze se u zaklonjenom, od pogleda posjetitelja zaštićenom dijelu objekta. Pristup ovim prostorijama, kao i prostorima za održavanje groblja, pohranu vijenaca i cvijeća, te odlaganju otpada je izravno s javne prometnice, dok su odarnica i kapelica orijentirane na otvoreni, natkriveni prostor za oproštaj. Neposredno uz odarnicu nalaze se prostorije za rodbinu pokojnika i grobljanski ured koji ujedno služi i kao prostorija za svećenika.

DSC_6295

Oblikovanje
Oblikovanje građevine slijedi princip o strogom odvajanju dijelova građevine po njihovoj namjeni kako bi se cijelom sklopu dalo jako simboličko značenje. Osnovni oblikovni elementi su:
-nosiva armiranobetonska opna, okvir koji fokusira pažnju posjetitelja na ceremoniju oproštaja s pokojnikom
- volumeni kapelice i oproštajne dvorane staklenom stijenkom odvojeni od stropne ploče
- podgrađevine izdignute iz okolnog nivoa (poljane oproštaja)

Linije su ravne, plohe su bez profilacija, materijali su u svojoj elementarnoj formi (prirodni beton, ozrnjene kamene ploče, drveni masivi, prozirne staklene plohe).

DSC_5336

Ogranizacijom prostora, konstrukcijom, primijenjenim materijalima i njihovim sklopovima u pojedinim elementima građevine, kao i arhitektonskim oblikovanjem, mrtvačnica na groblju u Viru postaje scena koja, primjereno svojoj namjeni dostojanstveno i s poštovanjem prema pokojniku naglašava ceremoniju oproštaja.
Ona nije sama sebi svrhom, no vjerujemo da uspostavljenim standardima u organizaciji i oblikovanju postaje stimulativan primjer za buduću gradnju.

DSC_5270

DSC_5321

DSC_5389

Projekt: Mrtvačnica na groblju u Viru
Lokacija: otok Vir, Hrvatska
Autori: arhitektonski studio ‘RENE‘ – Bogdan Marov
Suradnici: Ivana Gregurec Zagrajski, Zrinka Paleka
Fotografije: Bogdan Marov
Izgrađeno: 2013.
Tlocrtna površina: 270 m2

01

02

03

05

04


Screen Shot 2013-04-19 at 12.04.10 AM
Kategorija PROJEKTIRANJE otvorena je za prijave vaših projekata iz sfera arhitekture, uređenja interijera, javnih prostora i privremenih prostornih struktura, a vaše radove primamo na naš mail submit@vizkultura.hr. Više informacija saznajte klikom na tirkizni prikaz iznad.

Stroak
POVRATAK NA NASLOVNICU

The post ‘Mrtvačnica na Viru’ appeared first on vizkultura.hr.

‘Stan P’

$
0
0

PROJEKTIRANJE
Subotom predstavljamo autorski projekt iz sfere arhitekture, dizajna interijera, privremenih prostornih struktura i oblikovanja javnih prostora

Zorislav Petrić / SIVO – ‘Stan P’

STAN_P (12)
*Klikom na jednu fotografiju otvara se cijela galerija

O projektu:

Stan P se nalazi na četvrtom katu zagrebačke modernističke uglovnice iz pedesetih godina prošlog stoljeća, smještene uz manji gradski park.

Pogled sa zapadne strane stana gleda preko parka i prema Vitićevom stambenom neboderu u Laginjinoj, a prema jugu je otvoren preko pola etaže niže zgrade i ima nesmetanu vizuru neba. Vizure i kadrovi postali su jednako važan dio stana kao i sama dispozicija. Orijentacija, pozicija te ulaz s vanjske galerije za dispoziciju prostorija u stanu pružili su više mogućnosti nego li je postojećim rasporedom iskorišteno.

STAN_P (11)

Postojeće stanje stana, prije početka preprojektiravanja i radova, karakterizirala je činjenica da tri godine u njemu nitko nije živio te da stan od sredine sedamdesetih nije uređivan, niti je u njemu bilo elemenata vrijednih čuvanja. Takva je situacija omogućila početak projektiranja od nule. S obzirom na činjenicu da investitor ima problem s viškom stvari i elemenata te voli da sve ima svoje mjesto, jedan od glavnih zadataka autora bilo je sakriti sve ono što se ne treba vidjeti te isprojektirati dovoljno prostora za sve potrebne stvari u tako organiziranom kućanstvu, a da ne odustane od početnog koncepta. Također, cilje je bio isprojektirati i izvesti stan, a ne izložbeni prostor čemu arhitekti znaju biti skloni.

STAN_P (8)

Prostor se potpuno rekonstruira, uklonjeno je sve nepotrebno zadržavajući samo neophodne slojeve. U stanu nema nepotrebnih stolarskih maski i obloga od knaufa koje skrivaju nepravilnosti ili projektantske nedostatke te anatomija same zgrade ostaje vidljiva. To je bio koncept – pomiriti čisti dizajn kakav traži investitor, a prostoru ostaviti životnost.

Broj prostorija se projektiranim rješenjem reducira te se novom dispozicijom, a s funkcionalnim preklapanjima prostora, izvlači maksimum te naglašavaju spomenute vizure. Oblikovanjem i odabirom materijala stan se zonira od javnog preko privatnog do intimnog: preko smeđe kutije do crne kutije i zelene jezgre.
Odabirom boja i obradom materijala – natur mdf, vidljivo sitno rebro, rezina na podu, svjetlo sivi zidovi, bijelo crna rekonstruirana stolarija, zeleni wc – stan iz današnje perspektive priča o prošlosti, sadašnjosti, načinu života te životnoj filozofiji uopće.

STAN_P (9) STAN_P (2) STAN_P (3)

STAN_P (18)

STAN_P (1)   STAN_P (10)

Projekt: Stan P
Lokacija: Zagreb
Autor: Zorislav Petrić / SIVO
Suradnici: strojarske instalacije – Helena Hećimović (TERMOINŽENJERING PROJEKTIRANJE); vodovod i odvodnja – Srđan Grujić (PROJEKTNI BIRO-GRIJANJE), elektroinstalacije – Branko Čorko (IPZ ELEKTROINŽENJERING 22)
Fotografije: Damir Žižić
Godina projektiranja: 2012.
Godina izgradnje: 2013.
Tlocrtna površina: 95 m2

STAN_P (6) STAN_P (15) STAN_P (14)

Više o autoru:
sivo.hr


Screen Shot 2013-04-19 at 12.04.10 AM
Kategorija PROJEKTIRANJE otvorena je za prijave vaših projekata iz sfera arhitekture, uređenja interijera, javnih prostora i privremenih prostornih struktura, a vaše radove primamo na naš mail submit@vizkultura.hr. Više informacija saznajte klikom na tirkizni prikaz iznad.

Stroak
POVRATAK NA NASLOVNICU

The post ‘Stan P’ appeared first on vizkultura.hr.

‘Kultura pušenja – od tabua do tabua

$
0
0

PROJEKTIRANJE
Subotom predstavljamo autorski projekt iz sfere arhitekture, dizajna interijera, privremenih prostornih struktura i oblikovanja javnih prostora

Brigada – postav izložbe ‘Kultura pušenja – od tabua do tabua’

9

2

O projektu:
Izložba ‘Kultura pušenja – od tabua do tabua’ tematizirala je prisutnost specifičnog društvenog fenomena kroz različita razdoblja. Mjene u umjetnosti i društvu , posebno u odnosu društva prema pušenju zorno su prikazane strukturiranjem raznovrsnih eksponata u logične kronološke ili tematske cjeline formirane bilo po vremenu nastanka, bilo po mediju.
Tu strukturu autori su htjeli dodatno afirmirati postavom izložbenih cjelina u niz manjih prostora izvedenih u formi suptilno osvijetljenih valjaka, kondenzirajući eksponate unutar njih.

1

Međuprostor unutrašnjosti galerije, neočekivanog oblika i atmosfere, preostao između valjaka tako postaje svojevrsni ‘ne-prostor’, zona praznine, odmora, procesuiranja dobivenih impresija i pripremu za nove. S vanjske strane opne prostora za izlaganje svojom eteričnom formom asociraju na jasne slike vezane uz kulturu pušenja, od prozračnih krugova dima koji lebde u prostoru do predimenzioniranih segmenata cigareta.

Takvim stupnjevanjem doživljaja postiže se odmak od svakodnevice i poznatog konteksta Gliptoteke koji počinje već na samom ulazu gdje smo privremeno uklonili sve poznate elemente prostora i lišili ga svega osim najnužnijih informacija. Dodatna poveznica s temom izložbe je svojevrsno sakrivanje eksponata od posjetitelja koji da bi uopće došli do njih moraju svjesno potražiti prodor u valjke. Na taj način dodatno se naglašava ‘tabuiziranje’ pušenja, ali i svega vezanog uz pušenje u današnjem društvu.

D.BlaßeviÜ_Kultura puÁenja

6

Kroz polumračan i prazan ambijent međuprostora galerije posjetitelji ulaze u osvijetljene prostore potpuno akromatskih bijelih valjaka u kojima su jedini konkretni objekti sami eksponati. Redukcijom vizualnih podražaja unutar valjaka postiže se neutralna podloga u kojoj je doživljaj samih izložaka maksimalno potenciran, a difuzno svjetlo idealno je za prezentaciju izložaka.

10

D.BlaßeviÜ_Kultura puÁenja (3)

3

F:BRIGADAArhiv_projekataArhivKultura pusenjaIZVEDBENIMARIN

F:BRIGADAArhiv_projekataArhivKultura pusenjaIZVEDBENIMARIN

Projekt: Dizajn izložbe
Autori: Brigada
Damjan Geber (kreativni direktor), David Kabalin (arhitekt, voditelj projekta), Simon Morasi Piperčić (dizajner), Marina Brletić, Kristina Jeren (arhitektice), Lorenzo Cetina (asistent)
Bruketa&Žinić OM (vizualni identitet)
Igor Zidić, Feđa Vukić (kustosi)
Domagoj Kunić, Domagoj Blažević (fotografi)

Klijent: Gliptoteka HAZU

Culture of smoking: From Taboo to Taboo from Bruketa&Zinic OM on Vimeo.

Više o autorima:
brigada.hr

 

Screen Shot 2013-04-19 at 12.04.10 AM
Kategorija PROJEKTIRANJE otvorena je za prijave vaših projekata iz sfera arhitekture, uređenja interijera, javnih prostora i privremenih prostornih struktura, a vaše radove primamo na naš mail submit@vizkultura.hr. Više informacija saznajte klikom na tirkizni prikaz iznad.

Stroak
POVRATAK NA NASLOVNICU

The post ‘Kultura pušenja – od tabua do tabua appeared first on vizkultura.hr.

‘Boutique Hostel Forum’

$
0
0

PROJEKTIRANJE
Subotom predstavljamo autorski projekt iz sfere arhitekture, dizajna interijera, privremenih prostornih struktura i oblikovanja javnih prostora

Studio UP + Damir Gamulin Dizajn – ‘Boutique Hostel Forum’

BHF gazebo 530

BHF atmosfera

O projektu:
Lokacija; Zadarski poluotok. Rimski forum. Između Katedrale Sv. Stošije i Arheološkog muzeja. Poslovno stambeni sklop Bruna Milića iz 1964.godine mjesto je intervencije.

Novi sklop je konvertiran u 37 soba, u 111 ležajeva. Zatečeni prostorni limiti transformirani su, novim gipskartonskim geometrijama, rasterima boje, ritmovima keramičkih pločica, sjajnim lakom, akrilnim reflektivnim pločama i zatamnjenim ogledalima – kako bi se stvorio novi odnos prema antiknoj, modernističkoj baštini i prirodi.

BHF linije

Program postepeno gradira iz privatnog u javni – kontinuiranim hodnikom chat sobe, instaliranim dvorišnim paviljonom koji postaje mjesto susreta i razmjene globalno/lokalnog iskustva gostiju i stanara te u prostoru Café-a na sjecištu carda i decumanusa među diaboličnim refleksijama gdje svaki karakter nalazi vlastiti prostor, vlastitu stolicu, vlastiti odraz.

BHF perspektiva

BHF pp

BHF fasada

BHF fluo

bhf boja

BHF refleksije

BHF logo

BHF window 530

BHF nacrti

AUTORI: STUDIO UP + DGD /DAMIR GAMULIN DIZAJN/
SURADNICI: Jelena Martić, Izvor Simonović-Majcan, Marko Salopek, Robert Tičić, Sara Jurinčić, Vanda Trifunović, Hrvoje Šmidihen, Nikola Brlek, Rosa Rogina, Mirna Udovčić, Nikola Arambašić, Siniša Radić (strojarstvo), Vojislav Štrbac (elektroinstalacije), Milan Bjedov (vodovod i kanalizacija), Maksim Carević (zaštita od požara i zaštita na radu), Ante Uglešić (statika)
FOTOGRAF: Damir Žižić
GODINA PROJEKTIRANJA: 2011. – 2012.
IZVOĐAČ: TROMONT
GODINA DOVRŠETKA GRADNJE: 2013.
POVRŠINA LOKACIJE: 480 m2
UKUPNA TLOCRTNA POVRŠINA: 977 m2 hostel + 148 m2 caffe

Više o autorima:
studioup.hr
gamulin.net

Screen Shot 2013-04-19 at 12.04.10 AM
Kategorija PROJEKTIRANJE otvorena je za prijave vaših projekata iz sfera arhitekture, uređenja interijera, javnih prostora i privremenih prostornih struktura, a vaše radove primamo na naš mail submit@vizkultura.hr. Više informacija saznajte klikom na tirkizni prikaz iznad.

Stroak
POVRATAK NA NASLOVNICU

The post ‘Boutique Hostel Forum’ appeared first on vizkultura.hr.

‘Vertikalni Aneks’

$
0
0

PROJEKTIRANJE
Subotom predstavljamo autorski projekt iz sfere arhitekture, dizajna interijera, privremenih prostornih struktura i oblikovanja javnih prostora

NFO (Kata Marunica i Nenad Ravnić)- ‘Vertikalni Aneks’

marko marinkovic (1)

O projektu:
U gusto izgrađenom djelu stare jezre dalmatinskog gradića na obali (Pakoštane) planirano je proširenje postojeće obiteljske kuće. Na iznimno uskom prostoru, između obiteljske kuće i tipičnog dalmatinskog mastodonta, trebalo je smjestiti što više komercijalnih apartmana s pogledom na more.

Usred velike izgrađenosti i zasićenosti postojeće situacije različitim graditeljskim stilovima i ekspresijama nova dogradnja planirana je kao neutralni volumen, kako ne bi dodatno gušila prostor. Zatvoreno ulično pročelje prati vijenac i nagib krova postojeće kuće, dok se južno pročelje potpuno otvara prema obali i pakoštanskom arhipelagu prepunom otoka, barki i jedrilica.

antonio garcia andres (4)
*Klikom na jednu fotografiju otvara se cijela galerija

Eksponiranost jugu i suncu neutralizirana je dubokim loggiama i bijelim polutransparentnim griljama osiguravajući korisniku intimu, ali bez blokade pogleda prema van. Zimi se iste grilje mogu potpuno zatvoriti čime kuća postaje potpuno bijeli volumen pripremljen za jake nalete vjetra i padalina specifične za to podneblje.

antonio garcia andres (3) antonio garcia andres (2) antonio garcia andres (1)

Tlocrtna izduženost kuće razbijena je slamanjem tlocrta na poluetaže koje odvajaju dnevni dio od spavaćeg djela, ali i bojama koje odvajaju loggie od dnevnog prostora. Upravo te crvene loggie u kombinaciji sa pomičnim bijelim vertikalnim panelima stvaraju dinamiku kroz korištenje tokom godine, od razbacanih ljetnih mjeseci i intenzivnog korištenja do potpunog zatvaranja izvan sezone, na neki način parafrazirajući sliku mjesta u kojemu se nalazi.

antonio garcia andres (5)

nenad ravnic (1)

marko marinkovic (5)

marko marinkovic (2)

marko marinkovic (3)

NAZIV PROJEKTA: Vertikalni aneks
LOKACIJA : Pakoštane
AUTORI: NFO d.o.o. / Kata Marunica, Nenad Ravnić
SURADNICI: Dijana Pavić, Petra Črne (NFO d.o.o.); Ivan Fabris (IF PROJEKT d.o.o.); Juraj Jordanić (IEP d.o.o.); Tomica Čudina, Lucija Ivas (FOREL PROJEKT d.o.o.)
FOTOGRAF: Antonio García Andrés, Marko Marinković i Nenad Ravnić
GODINA PROJEKTIRANJA: 2009
IZVOĐAČ: ALTE GRADNJA d.o.o.
GODINA DOVRŠETKA GRADNJE: 2012
POVRŠINA LOKACIJE: 474 m2
UKUPNA TLOCRTNA POVRŠINA: 160 m2

F:NFOPROJEKTI20122012_01 BAKIJABAKIJA 10.5.2012+ redukcija

F:NFOPROJEKTI20122012_01 BAKIJABAKIJA 10.5.2012+ redukcija

F:NFOPROJEKTI20122012_01 BAKIJABAKIJA 10.5.2012+ redukcija

F:NFOPROJEKTI20122012_01 BAKIJABAKIJA 10.5.2012+ redukcija

F:NFOPROJEKTI20122012_01 BAKIJABAKIJA 10.5.2012+ redukcija

F:NFOPROJEKTI20122012_01 BAKIJABAKIJA 10.5.2012+ redukcija

Više o autorima:
nfo.hr

Screen Shot 2013-04-19 at 12.04.10 AM
Kategorija PROJEKTIRANJE otvorena je za prijave vaših projekata iz sfera arhitekture, uređenja interijera, javnih prostora i privremenih prostornih struktura, a vaše radove primamo na naš mail submit@vizkultura.hr. Više informacija saznajte klikom na tirkizni prikaz iznad.

Stroak
POVRATAK NA NASLOVNICU

The post ‘Vertikalni Aneks’ appeared first on vizkultura.hr.

‘Crni štagalj’

$
0
0

PROJEKTIRANJE
Subotom predstavljamo autorski projekt iz sfere arhitekture, dizajna interijera, privremenih prostornih struktura i oblikovanja javnih prostora

Arhitektura d.o.o (Peter Gabrijelčić i Boštjan Gabrijelčić) – ‘Crni štagalj’

53192a18c07a80688c00015f_the-black-barn-arhitektura-d-o-o-_1

KMB4023-0214a-988x660

O projektu:
Naručitelj ove fotogenične kuće voli provoditi vrijeme u prirodi, a njegovo imanje smješteno je na kraju sela na vrhu brda i sastoji se od poljoprivrednog gospodarstva, šume, stambene zgrade, štaglja, pčelinjaka i drvenog paviljona s alatom. Klijent je odlučio zamijeniti dotrajali štagalj sa suvremenom, multifunkcionalnom zgradom namijenjenom flaširanju meda, sortiranju, preradi i sušenju voća, skladištenju žitarica i alata, želeći pritom i da ta zgrada služi kao mjesto susreta s inozemnim partnerima te za obiteljska okupljanja.

KMB4013-0214a-988x660

Iako se investitorova ideja suvremenog štaglja koji bi se koristio kao gospodarska zgrada i kao mjesto za primanja isprva činila kontroverznom, arhitekti su prepoznali arhetipski i razvojni potencijal.
Polazište koncepta bio je ‘kozolec’, drvena građevina za sušenje sijena (može biti samostalna ili dio štaglja), koja je specifična za općinu Šentrupert, gdje je prošle godine otvoren čak i muzej ‘Dežela kozolcev’. U pogledu veličine, pozicije i važnosti, kozolec je bio centralna struktura seoskog domaćinstva te izvor prihoda, odakle im gotovo sakralni karakter. Arhitektima je kozolec poslužio kao inspiracija za proporcije, sklad strogih linija i položaj u prostoru.

KMB4007-0214b-1088x660

Zgrada je postavljena na brežuljak koji predstavlja kraj sela i s kojeg se prostire panoramski pogled na pitoreskni okoliš. Zajedno sa stambenom zgradom i drvenim paviljonom, ovaj komad zemlje formira veliko unutarnje zeleno dvorište seoskog domaćinstva.
Novi se štagalj sastoji od polu ukopanog podruma, prizemlja i potkrovlja. Konstrukcija, raspona 12 metara, počiva na četiri velika stupa smještena u uglovima, što omogućuje veliki otvoreni unutrašnji prostor. Krovište je čelično, a ostalo od armiranog betona.

KMB3951B-0214a-988x660

KMB3937-0214-988x660   KMB3918-0214a-988x660

KMB3788-0214a-988x660

KMB3842-0214a-988x660   53192b53c07a802c27000186_the-black-barn-arhitektura-d-o-o-_18-530x353

Podrum je projektiran za flaširanje i skladištenje meda, prešanje i čuvanje voća, spremanje alata i slično, ali tu su također i toplinske crpke za grijanje i hlađenje zgrade, kao i podrumska kupaonica sa saunom.

Prizemlje je skoro potpuno prazno, kao i kod klasičnog štaglja. Ovdje se nalazi samo praktična otvorena kuhinja, kamin, ulazni prostor i stubište koje povezuje sve tri etaže. Uzdužna pročelja prizemlja ostakljena su velikim kliznim stijenama, te se mogu širom otvoriti kako bi se ova etaža povezala s okolišem.

Prvi kat je također gotovo prazan. Tu se ljeti obavljaju različiti seoski poslovi, dok zimi služi za biljar ili fitness. Na prvom katu nalazi se i mala soba za goste s kupaonicom i spremištem.

53192b4bc07a80688c00016a_the-black-barn-arhitektura-d-o-o-_17-530x353   KMB3729-0214-988x660

Proporcije, vanjski izgled, kolorit te logika organizacije prostora proizašli su iz tradicionalnog štaglja. Tamna fasada podsjeća na stare drvene gospodarske zgrade u neposrednom okruženju, te je omogućila diskretno uklapanje fotonaponskih ćelija na krovu. Zbog fotonaponskog sustava na krovu, snjegobrani su zamijenjeni ‘nadstrešnicama’ nad otvorima u prizemlju.

Interijer je obložen panelima od svijetlog jasena te se doima kao izdubljen od jednog komada drva. Sav namještaj je jednostavan i naglašava čiste linije cjelokupnog projekta.

Iako je ova zgrada zamišljena kao gospodarska, ona je ujedno i elegantno i simbolično arhitektonsko djelo. Njome vlasnik izražava poštovanje prema slovenskoj kulturnoj baštini i vernakularnom graditeljskom nasljeđu. Smjela konstrukcija velikog raspona podsjeća na štagalj, ali ima i uzvišen karakter, te se savršeno uklopila u pitoreskni krajolik.

53192ad0c07a80688c000164_the-black-barn-arhitektura-d-o-o-_sketch_01-530x380

drawing21-459x660

Autori: Peter Gabrijelčić udia, Boštjan Gabrijelčić udia
Koautor: Aleš Gebrijelčić
Lokacija: Šentrupert, Slovenija
Izgradnja: 2012.-2014.
Fotografije: Miran Kambič

53192a5ac07a80688c000161_the-black-barn-arhitektura-d-o-o-_5-1000x669

presjeci

tlocrti

Više o arhitektima;
http://www.arhitektura-doo.si

Materijali i tekst via DAZ

Screen Shot 2013-04-19 at 12.04.10 AM
Kategorija PROJEKTIRANJE otvorena je za prijave vaših projekata iz sfera arhitekture, uređenja interijera, javnih prostora i privremenih prostornih struktura, a vaše radove primamo na naš mail submit@vizkultura.hr. Više informacija saznajte klikom na tirkizni prikaz iznad.

Stroak
POVRATAK NA NASLOVNICU

The post ‘Crni štagalj’ appeared first on vizkultura.hr.

‘Islamski centar i džamija u Rijeci’

$
0
0

PROJEKTIRANJE
Subotom predstavljamo autorski projekt iz sfere arhitekture, dizajna interijera, privremenih prostornih struktura i oblikovanja javnih prostora

Dušan Džamonja i ADB (Branko Vučinović, Darko Vlahović) – ‘Islamski centar i džamija u Rijeci’

SONY DSC
*Klikom na jednu fotografiju otvara se cijela galerija

SONY DSC

O projektu:
Koncept ISLAMSKOG CENTRA kao polivalentnog prostora, gdje se objedinjuje vjerska, kulturna, društvena i obrazovna komponenta, predloženim rješenjem funkcionalno-prostorne organizacije maksimalno akceptira značajke svakog pojedinog funkcionalnog sklopa, kao i sve razine njihovih veza i međusobnog prožimanja.
Centar se nalazi na području Rujevice, sjeverno od riječke obilaznice, na parceli veličine 10800 m2.Bruto razvijena površina Islamskog centra je ukupno 5290 m2, od toga 3600 m2 zatvorenog prostora i 1.690 m2 otvorenog i natkrivenog prostora.

SONY DSC

Ovim se projektom, bez doslovne primjene dekorativnih tradicionalnih motiva, nastojalo približiti više duhovnoj, a manje formalnoj tradiciji Islama. U vanjskom ritmu volumena, u segmentima kalota i u njihovim obrisima, pojavljuje se polumjesec kao jedinstveni islamski simbol, dok se u unutrašnjosti igrom svodova, koji izviru iz samog horizonta, stvara iluzija nebeskog svoda i beskrajnosti prostora.
Koristeći prirodni pad terena, molitveni dio – Džamija s minaretom, shvaćena je kao skulptura smještena na pravilan postament – pješački trg, a svi ostali sadržaji Centra nalaze se u dvije etaže ispod platoa, te na taj način ne narušavaju integritet volumena – skulpture. Na isti način tretirano je i skulpturalno oblikovanje minareta, vertikale visine cca 23 m, koji je smješten desno od ulaza, neposredno uz pročelje molitvenog prostora.

SONY DSC   SONY DSC

SONY DSC

Akceptirajući tipologiju vjerskog prostora, projekt je podređen vjerskim pravilima, kao što su odvajanje muškaraca i žena u molitvenom prostoru, pozicija minareta desno od ulaza, korištenje elementa vode,kako u exterijeru, tako i u interijeru… S projektantskog stajališta najveći izazov je bilo pomiriti zadani oblik džamije sa strogim funkcionalnim pravilima, zahtjevnom konstrukcijom i težnjom za prostornim prožimanjem sadržaja u horizontalnom i vertikalnom smislu.

SONY DSC   SONY DSC Islamski centar u Rijeci, 291013.

Islamski centar u Rijeci, 291013.

Islamski centar u Rijeci, 291013.

Autorski tim:

Umjetničko oblikovanje džamije s minaretom:
Dušan Džamonja, akademski kipar

Arhitektura:
Darko Vlahović, dipl. ing. arh. i Branko Vučinović, dipl. ing. arh.

Suradnici:
Dora Vlahović, dipl. ing. arh., Luka Vlahović, dipl. ing. arh., Dubravka Đurkan-Horvat, dipl. ing. arh., Davor Mauser, dipl. ing. arh.

Fotografije:
ADB

Godina izgradnje:
2013.

 

Situacija
C:CRTEZ19�8 ISLAMSKI CENTARKNJIGICApdf i dwg tlocrtitlocrti

 

Tlocrt podruma -2
C:Documents and SettingsjurecarDesktopRIknjizicaGOTOVO Mode

 

Tlocrt podruma
C:Documents and SettingsjurecarDesktopRIknjizicaGOTOVO Mode

 

Tlocrt prizemlja
C:Documents and SettingsjurecarDesktopRIknjizicaGOTOVO Mode

 

Tlocrt kata
C:Documents and SettingsjurecarDesktopRIknjizicaGOTOVO Mode

Presjek
C:Documents and SettingsjurecarDesktopRIknjizicaGOTOVO Mode

 

Screen Shot 2013-04-19 at 12.04.10 AM
Kategorija PROJEKTIRANJE otvorena je za prijave vaših projekata iz sfera arhitekture, uređenja interijera, javnih prostora i privremenih prostornih struktura, a vaše radove primamo na naš mail submit@vizkultura.hr. Više informacija saznajte klikom na tirkizni prikaz iznad.

Stroak
POVRATAK NA NASLOVNICU

The post ‘Islamski centar i džamija u Rijeci’ appeared first on vizkultura.hr.


‘Occupational Activity Center INCE’

$
0
0

PROJEKTIRANJE
Subotom predstavljamo autorski projekt iz sfere arhitekture, dizajna interijera, privremenih prostornih struktura i oblikovanja javnih prostora

Jereb in Budja arhitekti – ‘Occupational Activity Center INCE’

5293db7be8e44eb93100005d_occupational-activity-center-ince-menge-jereb-in-budja-arhitekti_20131711_ince_5-1000x667

5293dab5e8e44e919a000050_occupational-activity-center-ince-menge-jereb-in-budja-arhitekti_20131711_ince_1-1000x666

O projektu:
‘Occupational Activity Center INCE’ je ustanova za rad s odraslim osobama s duševnim i fizičkim smetnjama, lociran u slovenskom gradiću Mengešu.
Sam projekt propituje umetanje suvremene arhitekture u scenografiju jednog ruralnog i povijesnog okruženja.

Kuća se nalazi uz potok, na izrazito izduženoj parceli i osmišljena je tako da prati tipologiju centra naselja u kojem nastaje te organizacijske karakteristike starih kuća i imanja, poznatih po odvajanju javnih dvorišta uz cestu te unutarnjih privatnih dvorišta s druge strane objekta.

5293dbece8e44e919a000053_occupational-activity-center-ince-menge-jereb-in-budja-arhitekti_20131711_ince_6-1000x657

5293dd6de8e44eba3c000066_occupational-activity-center-ince-menge-jereb-in-budja-arhitekti_20131711_ince_12-1000x666

5293dc88e8e44eba3c000061_occupational-activity-center-ince-menge-jereb-in-budja-arhitekti_20131711_ince_8-1000x693

U projektu su korišteni tipični slovenski elementi gradnje, kao što je gank (posebna vrsta balkona), drvene kompotente i specifična forma krova, koje sam objekt čini manjim te ga na taj način prilagođava mjerilu okolnih kuća. Dinamični dvostrešni krov ‘drži’ formu tipologije gradnje u selu.

5293da96e8e44e919a00004f_occupational-activity-center-ince-menge-jereb-in-budja-arhitekti_20131811_ince_15-1000x742

5293ddd7e8e44e919a000059_occupational-activity-center-ince-menge-jereb-in-budja-arhitekti_20131711_ince_16-1000x666   5293dcfae8e44eb931000060_occupational-activity-center-ince-menge-jereb-in-budja-arhitekti_20131711_ince_11-1000x666

5293dd76e8e44e919a000057_occupational-activity-center-ince-menge-jereb-in-budja-arhitekti_20131711_ince_14-1000x706

5293db64e8e44eba3c00005f_occupational-activity-center-ince-menge-jereb-in-budja-arhitekti_20131711_ince_2-1000x665

5293de34e8e44e919a00005a_occupational-activity-center-ince-menge-jereb-in-budja-arhitekti_20131811_ince_6-1000x769   5293de32e8e44eb931000065_occupational-activity-center-ince-menge-jereb-in-budja-arhitekti_20131811_ince_5-1000x674

Arhitekti: Jereb in Budja arhitekti
Autori: Rok Jereb i Blaž Budja
Lokacija: Mengeš, Slovenia
Projektni tim: Rok Jereb, Blaž Budja, Sara Zorzut, Grega Smrekar, Nina Majoranc, Tadeja Božičnik
Pejzažna arhitektura: Dr. Dušan Stupar, Krajinaris
Površina: 1650 m2
Godina: 2013
Fotografije: Blaž Budja

5293db72e8e44e919a000052_occupational-activity-center-ince-menge-jereb-in-budja-arhitekti_copiasituation_ince-1000x632

5293da48e8e44e919a00004e_occupational-activity-center-ince-menge-jereb-in-budja-arhitekti_ground_floor_plan_copia_firat_floor_plan_plans_ince-1000x367

5293da9ae8e44eba3c00005d_occupational-activity-center-ince-menge-jereb-in-budja-arhitekti_copia_firat_floor_plan_plans_ince-1000x347

5293daece8e44eb93100005c_occupational-activity-center-ince-menge-jereb-in-budja-arhitekti_copia_roofplans_ince-1000x347

Više o arhitektima;
jerebinbudja.si

Materijali i tekst via ArchDaily

Screen Shot 2013-04-19 at 12.04.10 AM
Kategorija PROJEKTIRANJE otvorena je za prijave vaših projekata iz sfera arhitekture, uređenja interijera, javnih prostora i privremenih prostornih struktura, a vaše radove primamo na naš mail submit@vizkultura.hr. Više informacija saznajte klikom na tirkizni prikaz iznad.

Stroak
POVRATAK NA NASLOVNICU

The post ‘Occupational Activity Center INCE’ appeared first on vizkultura.hr.

‘POS Umag’

$
0
0

PROJEKTIRANJE
Subotom predstavljamo autorski projekt iz sfere arhitekture, dizajna interijera, privremenih prostornih struktura i oblikovanja javnih prostora

Dino Krizmanić i Leonid Zuban, Urbis 72 – ‘POS Umag’

POS_Velika

O projektu:
Koncepcijski objekt “meandrira” po čestici, formirajući na taj način dvije strane građevine i čestice – ulaznu i stražnju. Taj je dualitet ispraćen i u samom oblikovanju, gdje jednostrešni krov pada uvjek prema stražnjoj strani otvarajući frontu prema povoljnijoj insolaciji J-I /J-Z, ali i u samoj organizaciji objekta koji je podjeljen u dva bloka (sjeverni i južni) svaki sa svojim ulazom i vertikalnom komunikacijom.

POS_Umag_L01_smanjeno

Ulična fronta zgrade rješena je formiranjem ulaznog prostornog sklopa koji se sastoji od pristupne skalinade i rampe, natkrivenih ulaza u stubišta i manje natkrivene tribine na sjevernom ulaznom bloku.
Dio sjevernog bloka je “izbušen” u prizemlju upravo kako bi omogućio formiranje natkrivenog ulaza u zgradu i pješačku komunikaciju prema okolišu i stražnjem dijelu zgrade.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

POS_Umag_L02_smanjeno

Cijeli je objekt podignut za jedan metar u odnosu na planiranu završnu kotu okolnog terena kako bi se osigurali kvalitetniji uvjeti življenja u stambenim prostorima prizemlja, te obzirom na slivno područje same lokacije za izgradnju zgrade. S ulične strane denivelacija je riješena ulaznim prostornim sklopom dok su sa stražnje strane formirani pokosi koji završavaju linijskim sjedenjem duž oboda zgrade.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Namjena građevine je isključivo stambena s 39 stamebnih jedinica koje se protežu kroz 3 etaže i mansardu. Na mansradi su smještene i dvije zajedničke terase, od kojih srednja povezuje dva bloka/stubišta zgrade, te su namjenjena društvenim aktivnostima stanara.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

POS_Stan

Projekt: POS Umag
Arhitekti: Dino Krizmanić i Leonid Zuban, Urbis 72
Investitor: APN, Grad Umag
Fotografije: arhiva Urbis 72
Lokacija: Komunela Potok, Umag
Izvođač: Zagrebgradnja d.o.o., Zagreb
Program: Višestambena zgrada
Površina: 3 200 m2

Više o arhitektima:
urbis.hr

Screen Shot 2013-04-19 at 12.04.10 AM
Kategorija PROJEKTIRANJE otvorena je za prijave vaših projekata iz sfera arhitekture, uređenja interijera, javnih prostora i privremenih prostornih struktura, a vaše radove primamo na naš mail submit@vizkultura.hr. Više informacija saznajte klikom na tirkizni prikaz iznad.

Stroak
POVRATAK NA NASLOVNICU

The post ‘POS Umag’ appeared first on vizkultura.hr.

‘Rossijeva koliba’

$
0
0

PROJEKTIRANJE
Subotom predstavljamo autorski projekt iz sfere arhitekture, dizajna interijera, privremenih prostornih struktura i oblikovanja javnih prostora

Ivan Juretić i Robert Jonathan Loher – ‘Obnova Rossijeve kolibe u Nacionalnom parku Sjeverni Velebit’

10 - FOTO ROBERT LES

O projektu:
Hrvatska planinarska arhitektura nekolicinom izuzetno kvalitetnih ostvarenja zaslužuje epitet tradicije građenja u planinama. Domovi kao što su Tomislavov dom i Runolist na zagrebačkom Sljemenu, nažalost zapušteni dom na Snježniku ili Ratkovo sklonište u Samarskim stijenama su naše perjanice. Napravljeni su ambicijom da se duhu skloništa dodaje još jedna dimenzija osvještivanja ljepote naših gora.
Rossijeva koliba se može nadodati na tu nisku zgrada, no bez poriva da se natječe u arhitektonskoj izvrsnosti. No, baš ta rudimentarnost tog kamenog zdanja na čudesnoj Premužićevoj stazi, koja je nastala 30-ih godina prošlog stoljeća kao logistički megapothvat, čini ju posebnom, u kojoj interijer, kakvog ga sada poznajemo posebno dolazi do izražaja.

45 - FOTO ROBERT LES   60 - FOTO ROBERT LES

50 - FOTO ROBERT LES

Izgrađena je 1929. god. iz isključivo lokalnog materijala. Klesanci oblikuju pravilni pravokutni kubus, kojeg zatvara krovište jednostavne konstrukcije. Izvorno je krov bio pokriven drvenom šindrom. Prodori u strereotoskoj masi tvore mali prozor i vrlo niska ulazna vrata.

Unutrašnjost kolibe je sve do obnove pružala primarnu zaštitu, u kojoj se nalazio ležaj za spavanje (do 8 osoba), peč, stol i dva stolca. Obnovom je sanirano stanje vlage unutar ziđa, koje se moralo konsolidirati, a stari dimnjak sanirati. Prozor i vrata zu zamijenjeni, a nova vrata s velikim staklom unutrašnjosti daju posve novu imenziju.
Samom interijeru vraćena je početna dimenzija.

65 - FOTO ROBERT LES   95 - FOTO ROBERT LES

70 - FOTO ROBERT LES

Prostorno maloj površini dodana je treća dimenzija, koja je potencirana na ulaznom dijelu. U potkrovlju je uređena platforma za spavanje, koja je artikulirana ljestvama. Klupe i stolice dimenzionirane su tako da mogu biti iskorišteni i kao ležajevi. Ispod platforme za spavanje nalazi se oblak / letve za sušenje, gdje je u jednu od njih utisnuta LED rasvjeta.
Valja napomenuti da se transport materijala pokazao kao ključan moment obnove. Ovim putem zahvaljujemo se svim dobrovoljcima i dobronajernicima koji su na svojim leđima hodom od 2 sata iznijeli materijal do kolibe.

ij_04 - FOTO IVAN JURETIC   ij_06 - FOTO IVAN JURETIC

ij_07 - FOTO IVAN JURETIC

Projekt: ‘Obnova Rossijeve kolibe na Premužićevoj stazi
Lokacija: Rezervat prirode Rožanski kukovi, Premužićeva staza, Nacionalni park Sjeverni Velebit
Autori: Ivan Juretić i Robert Jonathan Loher
Suradnici:
Igor Cvek, Nikola Hapač, Jožo Karadža, Gordana Muller-Mikić, Ivana Frkin i mnogo drugih dobrih ljudi
Projektna tvrtka: AG Planum
Fotografije: Ivan Juretić, Robert Leš, Marijan Kuri, Robert Jonathan Loher
Izvođač: Volontiranje autora, suradnika i ostalih
Površina: 21 m2

tlocrti

ROSSIJEVA GRAF 2

jozo07 - FOTO ROBERT LOHER

IMG_5581 - FOTO ROBERT LOHER

IMG_3885 - FOTO MARIJAN KURI

Više o arhitektima:
ivan@juretic.hr, robert@prostori-sekvence.com

Screen Shot 2013-04-19 at 12.04.10 AM
Kategorija PROJEKTIRANJE otvorena je za prijave vaših projekata iz sfera arhitekture, uređenja interijera, javnih prostora i privremenih prostornih struktura, a vaše radove primamo na naš mail submit@vizkultura.hr. Više informacija saznajte klikom na tirkizni prikaz iznad.

Stroak
POVRATAK NA NASLOVNICU

The post ‘Rossijeva koliba’ appeared first on vizkultura.hr.

‘Stan u potkrovlju’

$
0
0

PROJEKTIRANJE
Subotom predstavljamo autorski projekt iz sfere arhitekture, dizajna interijera, privremenih prostornih struktura i oblikovanja javnih prostora

Arhitektura d.o.o. – ‘Stan u potrkovlju, Bled’

5371b2e3c07a804e4e0000b2_attic-apartment-bled-arhitektura__dsc3217-2-1000x667

5371b288c07a80c6920000ad_attic-apartment-bled-arhitektura__dsc3263-1000x667

O projektu:
Stan u potkrovlju nalazi se u staroj vili na Bledu, poznatom slovneskom ‘spa’ gradu’, i projektiran je kao prostor za obiteljski odmor.
Zbog pozicije i križnog tlocrta stan prostor ne nudi previše četvornim metara za iskorištavanje, stoga se obitelj odlučila na open-plan dispoziciju.
U lijevom i desnom krilu stana nalaze se spavaće sobe djece i roditelja, a preostali ‘centralni’ prostor zauzima ulazni hal, kupaonica te prostor s kuhinjom i dnevnim boravkom.

5371b261c07a80e5d90000a6_attic-apartment-bled-arhitektura__dsc3294-667x1000  5371ad72c07a804e4e0000af_attic-apartment-bled-arhitektura__dsc3277-667x1000 5371ad71c07a80c6920000aa_attic-apartment-bled-arhitektura__dsc3230-667x1000

Važan element u stanu je velika 12 metara dugo rasvjetno tijelo koje se proteže duž cijele javne zone stana, dizajnirano tako da može biti uključeno u čitavoj dužini ili se paliti samo segmentarno.

Open plan dispozicija omogućava dovoljno svjetlo centralnom prostoru koji zbog križnog tlocrta nema prozore.

5371b1e4c07a804e4e0000b0_attic-apartment-bled-arhitektura_00portada-1000x667

5371ac76c07a80c6920000a8_attic-apartment-bled-arhitektura__dsc3300-1000x667

Sav namještaj u prostoru je rađen po mjeri, posebno za ovaj stan i prepun je nepravilnih oblika i promjenjive visine. Na ovaj način su sve niše i ‘ostatci’ prostora iskorišteni kao prostori za spremanje. Namještaj je bijel kako bi se dobio dojam što većeg prostora i dispozicije svjetla. Ostali elementi u stanu, djelovi namještaja i parket, su od hrastova drva, materijala karakterističnog za regiju, koja interijeru daje domaći/planinski osjećaj.

5371acc6c07a80e5d90000a3_attic-apartment-bled-arhitektura__dsc3222-1000x667

5371ac46c07a804e4e0000ab_attic-apartment-bled-arhitektura__dsc3332-1000x667

5371abfac07a80c6920000a6_attic-apartment-bled-arhitektura__dsc3354-667x1000 5371ac24c07a804e4e0000aa_attic-apartment-bled-arhitektura__dsc3329-667x1000 5371b209c07a80c6920000ac_attic-apartment-bled-arhitektura__dsc3203-667x1000

Arhitekti: Arhitektura d.o.o.
Lokacija: 4260 Bled, Slovenija
Glavni projektant: Boštjan Gabrijelčič
Godina: 2014
Fotografije: Jure Goršič

5371ac6dc07a80e5d90000a2_attic-apartment-bled-arhitektura_section_a-1000x800

5371ad64c07a80c6920000a9_attic-apartment-bled-arhitektura_section_b-1000x800

5371ac52c07a80e5d90000a1_attic-apartment-bled-arhitektura_section_c-1000x800

5371acf7c07a80e5d90000a4_attic-apartment-bled-arhitektura_kitchen_plan-1000x800

5371acc7c07a804e4e0000ad_attic-apartment-bled-arhitektura_plan-1000x800

Više o autorima:
arhitektura-doo.si

Tekst i fotografije via Archdaily

Screen Shot 2013-04-19 at 12.04.10 AM
Kategorija PROJEKTIRANJE otvorena je za prijave vaših projekata iz sfera arhitekture, uređenja interijera, javnih prostora i privremenih prostornih struktura, a vaše radove primamo na naš mail submit@vizkultura.hr. Više informacija saznajte klikom na tirkizni prikaz iznad.

Stroak
POVRATAK NA NASLOVNICU

The post ‘Stan u potkrovlju’ appeared first on vizkultura.hr.

‘Barokni parking u Skopju’

$
0
0

PROJEKTIRANJE
Subotom predstavljamo autorski projekt iz sfere arhitekture, dizajna interijera, privremenih prostornih struktura i oblikovanja javnih prostora

Milan Mijalković + PPAG architects – ‘Barokni parking u Skopju’

522fea63e8e44e92b6000126_baroque-parking-garage-milan-mijalkovic-ppag-architects_baroque_parking_garage_007-1000x665

522fea28e8e44e260100012b_baroque-parking-garage-milan-mijalkovic-ppag-architects_baroque_parking_garage_001-1000x665

O projektu:

U veljači 2010. javno poduzeće za upravljanje stambenim i poslovnim objektima u Republici Makedoniji pokrenulo je otvoreni arhitektonski natječaj za garažu u središtu grada Skoplja, koji je trebao osigurati 315 parkirnih mjesta, te prostor za urede i maloprodajne lokale. Kako naglašavaju arhitekti predstavljenog projekta, smjernice tog natječaja isticale su da bi garaža trebala biti dizajnirana u “baroknom, klasičnom, neoklasičnom, romantičnom i neoromantičnom stilu! (???)

Spomenuta garaža bila je jedan od nekoliko parkirnih objekata koji su trebali biti sagrađeni u kontekstu kontroverznog projekta “Skopje 2014″, gigantskog projekta restrukturiranja grada koji je 2010. godine pokrenula konzervativna makedonska vlada. Taj projekt je, kako su ga idejni začetnici vidjeli, gotovo 20 godina nakon raspada bivše Jugoslavije reafirmirati i izdvojiti nepobitni makedonski nacionalni identitet, kroz urbanizam i arhitekturu. Makedonska kultura tako bi trebala biti ‘proslavljena’ kroz veliki broj novosagrađenih spomenika, vjerskih simbola i novih javnih zgrada, poglavito dizajniranih u historicističkom stilu. Vladi i autorima projekata omiljen je neobarok, koji neosporno ima konotaciju moći i utjecaja na mase. Naglašena upotreba ovakvih stilova trebala je, u ideji inicijatora, potvrditi Skopje kao europski, kršćanski i građanski grad, koji to nikada nije bio, i zanijekati njegovu orijentalnu, islamsku, socijalističku i modernu prošlost.

522fea55e8e44e260100012d_baroque-parking-garage-milan-mijalkovic-ppag-architects_baroque_parking_garage_006-1000x667

522fea2be8e44e92b6000124_baroque-parking-garage-milan-mijalkovic-ppag-architects_baroque_parking_garage_002-1000x665

Sve ovo događa se u gradu koji je prije pedeset godina proglašen ‘otvorenim gradom’, otvorenim društvu u previranju. Nakon razornog potresa koji je zadesio Skopje 1963. godine postignuti su veliki napori za obnovu grada pod nadzorom UN-a, uz priliku da se racionalizira čitava struktura grada. Trebao je biti formiram potpuno novi centar grada, za čiji je master plan bio zadužen slavni japanski arhitekt Kenzo Tange.

Povećanje mobilnosti u društvu bila je jedna od osnovnih tema Tangova plana, stoga je predložio cirkularni sustav koncentričnih prstenova i radijalnih osi cesta te transportni ‘hub’ nazvan ‘Gradska vrata’, kao i sadržaje individualnih parkinga ispod gustih obodnih stambenih blokova nazvanih ‘City Wall’, prvotno planiranih za 30.000 stanovnika. Bilo kako bilo, tolika brojka parkirališta bila je prevelika za tadašnje potrebe, stoga su oni ubrzo transformirani u privatna skladišta.

U posljednjih nekoliko godina promet u Skopju pak naglo porasta i potrebe za parkingom postaju gotovo mahnite. Grad se odlučuje riješiti problem nudeći dodatne višeetažne prostore za parkiranje. U natječaju za garažu iz 2010. godine, spomenutom na početku, arhitekt Milan Mijalković u suradnji s PPAG arhitektima iz Beča predaje projekt koji suptilno komentira, ironizira i kritizira projekt “Skopje 2014″. Naravno da projekt nije mogao pobijediti na spomenutom natječaju, no kasnije je kupljen od strane javnog poduzeća te poklonjen gradu Skoplju (navodno kroz osobnu intervenciju premijera kojem se svidjela fasada). Odlučeno je da će se spomenuta fasada izvesti na drugoj garaži koja je već bila u fazi izvođenja.

522fea3fe8e44e333b000125_baroque-parking-garage-milan-mijalkovic-ppag-architects_baroque_parking_garage_004-1000x664

522fea3fe8e44e260100012c_baroque-parking-garage-milan-mijalkovic-ppag-architects_baroque_parking_garage_003-1000x664

Predložena fasada reinterpretira tu nadrealnu želju za historicističkim izgledom grada, bez upotrebe eksplicitnog historicističkog jezika. Fasada prilagođava baroknu ideju stvaranja realnosti upotrebom varljive perspektive. Barokne karakteristike ulaze u stvarni prostor, kao i obrnuto, gdje stvarnost ulazi u varljivu perspektivu djela. Početna točka razvoja fasade je amaterska fotografija koja prikazuje perspektivu historicističkih rezidencijalnih kuća u Beču. Distorzirane fasade su multiplicirane te složene u površinu s nejasnom točkom završetka. Površina je oblikovana kao četirislojna sjenoviti kompozitnih paneli pričvršćeni na čeličnu konstrukciju. Transformiranje poznatog prikaza historicističke stambene zgrade u bizarno pročelje ‘barokne garaže’ ovaj objekt čini pomalo sablasnim. Premda reference nisu previše očite, promatrač zasigurno osjeća i percipira ovaj bizarni objekt koji kao da je prikaz iz nekog sna, ili pak noćne more. Ovaj uznemirujuć prikaz ‘barokne garaže’ suptilno se reflektira na uznemirujuć kontekst projekta “Skopje” 2014.

522fea57e8e44e92b6000125_baroque-parking-garage-milan-mijalkovic-ppag-architects_baroque_parking_garage_005-1000x666

Arhitekti (autori fasade): Milan Mijalković + PPAG architects
Lokacija: Skopje, Makedonija
Površina: 3,550 m2
Godina: 2013
Fotografije: Darko Hristov

Autori garaže: Goričanka Architects Skopje

522fea89e8e44e333b000126_baroque-parking-garage-milan-mijalkovic-ppag-architects_construction_detail_1-1000x690

522fea94e8e44e333b000127_baroque-parking-garage-milan-mijalkovic-ppag-architects_diagram-1000x200

Više o autorima:
milanmijalkovic.com
ppag.at

Tekst i fotografije via Archdaily

Screen Shot 2013-04-19 at 12.04.10 AM

Kategorija PROJEKTIRANJE otvorena je za prijave vaših projekata iz sfera arhitekture, uređenja interijera, javnih prostora i privremenih prostornih struktura, a vaše radove primamo na naš mail submit@vizkultura.hr. Više informacija saznajte klikom na tirkizni prikaz iznad.

Stroak
POVRATAK NA NASLOVNICU

The post Barokni parking u Skopju’ appeared first on vizkultura.hr.

‘Park želja’

$
0
0

PROJEKTIRANJE
Subotom predstavljamo autorski projekt iz sfere arhitekture, dizajna interijera, privremenih prostornih struktura i oblikovanja javnih prostora

Margita Grubiša i Ivana Žalac – ‘Park želja’

Park Zhelja-19

O projektu:
(autorica teksta: Anita Ruso, mag.pov.umj.)

“U Parku gdje se žele želje”

Da vam netko kaže da postoji mjesto gdje se ostvaruju želje biste li pomislili da se slučajno zabunio ili da je možda strahovito naivan? Nemojte ništa pretpostavljati jer takvo mjesto zaista postoji. Nedaleko od Samobora, u mjestu Rakov potok na imanju obitelji Franja nalazi se zeleno-bijela oaza : tematski park, park događaja i doživljaja, koji se voli predstavljati Parkom Želja. Kad bi se događanja u kojima čovjek kao da izađe iz sfere realnog, poput predstave, koncerta, ili vjenčanja, odvijala u jednako takvom transcendentalnom prostoru, možda bi dobili sjećanje i emociju s odgovarajućom scenografijom. Upravo zbog toga izrastao je ni iz čega, u jednom posve ne urbanom kontekstu, Park želja.

Park Zhelja-4

Park Zhelja-3

Kada netko spomene park, prvo zamislimo zelenilo i raznu vegetaciju, element vode, klupe, paviljone, ili sunčan dan, svježi zrak, mirise i zvukove prirode kao stvorene za dokoličarenje. Ali u ovom slučaju, kao da su autori imali drugačiju viziju procesa nastajanja parka. Kad se bolje razmisli možda čak i nisu. Ono što je u njihovoj viziji pomaknuto jest činjenica da su je prenijele u treću, bolje rečeno petu dimenziju, tamo gdje prirodno postaje natprirodno. Njihovo bilje ne prisustvuje procesu fotosinteze pa tako nije niti moglo biti zelene boje. Ono je bijelo, izvitopereno u visinu i svojim stremljenjem nebu prkosi nedostatku vertikalnih elemenata u okolišu. Predimenzionirane latice odlikuje cvat perforiran nepravilnim prorezima koje ih čine prozračnima i laganima poput onih u stvarnom cvijetu. Rasvjeta u vidu porazbacanih svjetlećih kugli natjera vas da promislite da se mjesec možda multiplicirao ili su i krijesnice danas veće nego što su nekad bile.

Park Zhelja-5

Premda je vegetacija iz Parka želja artificijelna, po mnogo čemu je u srodstvu s prirodnom. Bilo da je riječ o mjesečini koja se prostire po slobodnoj formi površine dvaju jezeraca ili pak o vjetru na kojem trepere žičane ‘travke’, ili snijeg kada stvara monokromnu priču s gigantskim pahuljama. Tako ovaj park u svom neorganskom podrijetlu krije organske reakcije.
Grupirane na određenim točkama elegantne forme prihvaćaju različite funkcije. Tako je skupina u blizini jezera koja tvori ‘prirodnu’ sjenicu postala pozornica za vjenčanja ili predstave i koncerte na otvorenom dok su dvije preklopljene translucentne kupole skloništa su od nepogoda zemaljske atmosfere.
Ali Park nije ostao lišen prirodnog zelenila koje će u svom nepredvidivom razvoju doprinijeti kontinuiranom iznenađivanju i opetovanom nastajanju nove scenografije kao apstraktne kulise. Park je upravo stvoren kao iznenađenje, gotovo kao umjetnička instalacija, naglo, intuitivno, bez prethodno ‘crno na bijelo’ razrađenih faza i detalja, već kao proces koji evoluira kao živo biće. Poput svojevrsne višedimenzionalne ilustracije, Park želja svoje postojanje temelji više na doživljaju nego li na materijalizmu naizgled krhkih struktura, inspiriranih teksturama iz paralelnog svemira.

Park Zhelja-10

Forme dostojanstvenog držanja nježno odzvanjaju impresionističkom melodijom u jednom vilinskom svijetu. U tom se svemiru želje za kategorizacijom ovog projekta rasplinjuju kao jutarnja maglica nad jezerima. Ovo je park skulptura, kulisa za ljetnu predstavu, omiljeno mjesto na kojem djeca iz obližnjeg vrtića provode svoje vrijeme. Ova gostoljubiva privatna površina nesebično dijeljena s mještanima jedna je osobito drugačija bajka koja se zove jednostavno Park Želja.

Park Zhelja-27

Park Zhelja-15 Park Zhelja-28 Park Zhelja-39

Park Zhelja-33

Park Zhelja-22

Park Zhelja-40

Park Zhelja-34

Projekt: Park Želja
Lokacija: Rakov potok, Samobor
Autorice: Margita Grubiša dipl.ing.arh. i Ivana Žalac dipl.ing.arh.
Koautorica: Nataša Fiolica mag.ing.prosp.arch.
Suradnici: Josip Kovačić, Alka Ševo dipl.ing.agr.
Projektna tvrtka: SKROZ d.o.o.
Fotografije: Ivan Dorotić
Godina projektiranja: 2011.
Godina izvedbe: 2013.
Izvođač: Bravarija Kovačić, Juraj d.o.o., Elmo d.o.o., Brajdić d.o.o.
Površina lokacije: 2500 m2

tlocrt

urbana oprema

Kategorija PROJEKTIRANJE otvorena je za prijave vaših projekata iz sfera arhitekture, uređenja interijera, javnih prostora i privremenih prostornih struktura, a vaše radove primamo na naš mail submit@vizkultura.hr. Više informacija saznajte klikom na tirkizni prikaz iznad.

Stroak
POVRATAK NA NASLOVNICU

The post ‘Park želja’ appeared first on vizkultura.hr.

Malo rimsko kazalište u Puli

$
0
0

PROJEKTIRANJE
Subotom predstavljamo autorske projekte iz sfere arhitekture, dizajna interijera, privremenih prostornih struktura i oblikovanja javnih prostora


Emil Jurcan i Helena Sterpin (zadruga Praksa) – Malo rimsko kazalište u Puli

 

Na inicijativu Arheološkog muzeja Istre, koji promišlja valorizaciju antičkog kazališta u Puli i njegovo aktiviranje kao ljetne pozornice za različtite manifestacije, pokrenuto je 2013. godine projektiranje Malog rimskog kazališta.

Prostor Malog rimskog kazališta u Puli sagledan je iz tri različite perspektive. Perspektiva krajolika danas je naizraženiji oblik korištenja te lokacije, građani koriste kazalište kao otvoreni javni prostor. Tijekom pretežno ljetnih mjeseci kazalište se koristi i kao antički spomenik čije se ruševine razgledavaju. Treći način sagledavanja prostora kazališta je kroz proizvodnju spektakla koju ta lokacija može pružiti.

01

Postoji nekoliko tumačenja po kojima se utvrđuje vrijeme izgradnje malog rimskog kazališta u Puli, a ona variraju između I st.p.n.e. i I st.n.e. Nakon propasti Rimskog Carstva samo postojanje ovog kazališta ubrzo se zaboravlja. U srednjem je vijeku veći dio izvorne građe kazališta recikliran kao građevinski materijal, a na vrhu brežuljka izgrađena je srednjevjekovna utvrda pulske komune. Izvorni dijelovi kazališta ostali su sačuvani ispod zemlje preko tisuću godina, tako da su prvi fragmenti otkriveni su tek početkom XX stoljeća, a arheolog Anton Gnirs 1911. godine zaključuje da su ti fragmenti dijelovi teatra. Prvu rekonstrukciju tlocrta izradio je M. Mirabella Roberti 1939. godine, a kasnije ju je razradio Štefan Mlakar koji je vršio istraživanja nakon II svj.rata.

02
*rekonstrukcija teatra prema Š.Mlakaru

O odnosu grčkog i rimskog teatra

Tip rimskog kazališta razvio se u posljednjem stoljeću p.n.e. iz grčkog modela kazališnog prostora. Prilagođavajući svoju funkciju novom vremenu rimski teatar stvara svoju specifičnu prostornu organizaciju koja se bitno razlikuje od grčkog izvora, stoga posljedično rimski teatar formira i novu koncepciju kazališnog prostora. U Grčkoj je kazalište uklopljeno u organički prostor prirode, kod Rimljana ono je unutrašnji prostor samostalne građevine, potpuno odvojene od okolice (autarkičan prostor). Arhitektura je u izrazitoj opreci prema prirodi, tehnika je oslobađa od konstrukcijske povezanosti sa strukturom zemljišta i od optičke povezanosti sa krajolikom. (…) Za razliku od Grčke nedostaje povezanost s vjerom.

Predstava je od samog početka namijenjena zabavi publike. Diktatori i carevi podupiru kazališta poput svih drugih ustanova koje imaju utjecaja na raspoloženje javnosti.(1) Budući da se teatar u Rimskom Carstvu koristi za potpuno drugačiji oblik obreda, njegovi elementi preuzeti iz grčkog modela – gledalište (cavea), površina za predstave (orchestra) i pozornica sa kulisom (proscenij) – potpuno mijenjaju svoju funkciju, te posljedično, i oblik. Središnji protagonisti predstave izmještaju se iz geometrijskog centra teatra (orchestre) na uzvišenu pozornicu scene, koja dobiva visoku kulisu u obliku fasade sa koje gledalac ne upija više ambijent krajolika, kao u grčko doba, nego artificijalne vizualne kodove (kulisa posjeduje sistem pomičnih panela koji se rotiraju ovisno o determiniranom ambijentu predstave).

Jednom kada je središte teatra oslobođeno od sadržaja (budući da u konceptu teatra kao spektakla, za razliku od vjerskog obreda, interakcija publike i protagonista više nije potrebna) ono se u rimskom kazalištu reducira na polukrug i prenamjenjuje u parter za gledaoce, u prvom redu sjedišta za senatore.(2) Orkestra prelazi iz mjesta rezerviranog za ljude od vjere u mjesto za ljude od povjerenja.

02a

Danas malo rimsko kazalište u Puli nije više građevina nego ruševina, ono više nije autarkičan prostor odvojen od krajolika nego integrirani dio tog krajolika (posebno u dijelu tribine u kojem se i izvorno kazalište oslanjalo na matičnu stijenu). U jednom bitnom segmentu po kojem se grčki i rimski teatar razlikuju može se konstatirati da je, razgrađivanjem zgrade, malo rimsko kazalište u Puli grcificirano. Polazeći od ove situacije moguće je zamišljati daljnju grcifikaciju teatra – moguće je orijentirati gledatelje oko orkestre koja je danas prazan napušten prostor bez pripisanog značenja, moguće je vratiti centralitet sadržaju i smjestiti u središte kruga buduće aktivnosti na ovoj lokaciji. Međutim, proces grcifikacije ima svoj realni domet u trenutnim društvenim uvjetima. Unutar kapitalizma teatru se pripisuje uloga proizvodnje spektakla, a u spektakl se ne vjeruje već ga se konzumira. Stoga je ovoj lokaciji, kao i mnogima sličnim, namijenjena klasična rimska uloga ustanove koja ima utjecaj na raspoloženje javnosti.

1 V. Gunther, W . Müller, Atlas Arhitekture I, Zagreb, 1999, str. 239
2 Vitruvije, Deset knjiga o arhitekturi, Zagreb, 1999, str. 108

02a

 

1 – Kazalište iz perspektive krajolika

Analizirajući kretanja u krajoliku malog rimskog kazališta dolazimo do čvorišta – mjesta gdje se križaju dvije ili više staza, analizirajući poglede dolazimo do vidikovca – mjesta gdje se otvaraju kvalitetne vizure na uži i širi krajolik. Preklapanjem čvorišta i vidikovaca dolazimo do definiranih mjesta u krajoliku – zona zadržavanja i boravljenja. Malo rimsko kazalište sastavljeno je od pet takvih mjesta koje u ovoj studiji nazivamo scena, orkestra, plato, livada i bedem Kaštela.

MRK_studija.indd

 

2 – Kazalište iz perspektive ruševine

Malo rimsko kazalište je ruševina. Uvođenjem ove bitne činjenice u analizu lokacije ona nije više percipirana samo kao krajolik , nego i kao antička lokacija, mjesto povijesti, muzej in situ. Ruševine daju presudan karakter lokaciji, one je čine kulturnom baštinom, ali i divljinom u središtu grada. Ruševine su mjesto sjećanja na devastaciju, neizbježnu pojavu koja se ciklično javlja kroz povijest, jednako kao i gradnja.

E:1_zadruga3_PROJEKTI2013_projekti2013-064-malo rimsko kaz

E:�1_zadruga�3_PROJEKTI2013_projekti2013-064-malo rimsko kaz E:�1_zadruga�3_PROJEKTI2013_projekti2013-064-malo rimsko kaz

E:�1_zadruga�3_PROJEKTI2013_projekti2013-064-malo rimsko kaz E:1_zadruga3_PROJEKTI2013_projekti2013-064-malo rimsko kaz
*redukcija izvornih tribina kazališta

Rekonstrukcija obrisa teatra , koja se predlaže umjesto potpune rekonstrukcije, nije rezultat samo projektantske odluke. Rekonstrukciju nekadašnjeg rimskog kazališta u svom punom opsegu nije ni moguće ostvariti jer su mjestimice izvorni dijelovi teatra prekriveni kasnijim povjesnim slojevima.

10

Središnja tribina

Dva temeljna principa dodavanja novih elemenata na ruševine antičkog kazališta ovom studijom postaju transparentnost i dilatacija. U središnjem dijelu teatra iskopavanjem je postala vidljiva isklesana matična stijena na koju je bio položen dio tribina. U ovom dijelu se rekonstrukcijom predviđa postavljanje novih 12 redova tribina čije će gazište biti dilatirano od stijene i izvedeno kao horizontalna ploha, kako bi matična stijena ostala vidljiva na mjestima čela tribina.

11

Trijem

Iznad ruševina nekadašnje scene pozicionira se montažna čelična konstrukcija trijema sa sjenilima kako bi se transparentnom konstrukcijom naznačila dubina nekadašnje pozornice. Tom arhitektonskom gestom se diskretno definira rub nekadašnjeg unutrašnjeg prostora teatra i suzbija se današnja negativna karakteristika ovog prostora, a to je da se prostor scene rastače preko zaravnatog terena sve do obližnjih zgrada.

12

 

3 – Kazalište iz perspektive proizvodnje spektakla

Svrha izvođenja projekta rekonstrukcije malog rimskog kazališta je predviđanje potrebne infrastrukture za izvođenje kulturnih manifestacija na toj lokaciji. No to izvođenje kulturnih manifestacija ne može, u današnjim društveno-političkim odnosima, biti drugo osim proizvodnje spektakla.
Potrebu uvođenja kulturnih manifestacija na lokaciju valja opisati ekonomskim terminima. Postavljanjem malog rimskog kazališta u službu proizvodnje spektakla, ostvaruje se vrijednost koja nije bila obuhvaćena prethodnim poglavljima vezanim uz krajolik i ruševine. Uvođenjem kazališta u ekonomiju spektakla stvara se razmjenska vrijednost.
Budući da je malo rimsko kazalište kulturna baština i kao takva po definiciji javna i pristupačna svima, ova lokacija ne može ostvarivati svoju razmjensku vrijednost kao većina ostalih lokacija, a to je putem tržišta nekretnina. Kako kulturno dobro pripada svima, ono ne može pristupiti tržištu kao vlasništvo, no međutim kapital koji je moguće crpiti iz baštine je upravo onaj kulturan. Stoga je jedini način da se ova lokacija, na kojoj kapitalizam godinama nije crpio nikakav višak vrijednosti, uspostavi kao razmjenska vrijednost taj da se aktivira njezin kulturan potencijal, odnosno da se na njoj održavaju kulturne manifestacije.
Tom operacijom kulturno dobro i službeno dobiva funkciju proizvodnje spektakla, a ta funkcija stvaranja razmjenske vrijednosti ne može biti ništa drugo osim suprotnosti upotrebnoj vrijednosti koju ta lokacija posjeduje. Mogućom instalacijom led-ekrana na fasadu Arheološkog muzeja Istre proizvodnja spektakla na ovom mjestu dodatno bi se intenzivirala, moguće i do svog ekstrema, budući da je spektakl je kapital u stupnju akumulacije u kojemu on postaje slika.(1)

1 Guy Debord, Društvo Spektakla, Zagreb, 1999, str.47

E:1_zadruga3_PROJEKTI2013_projekti2013-064-malo rimsko kaz

Konstrukcija tribine

Metoda projektiranja proizvodnog pogona spektakla temelje se na definiranju maksimalnih kapaciteta i projektiranju efikasnog punjenja i pražnjenja prostora. Kako bi se povećao koristan prostor gledališta, a time i formirao obris prostora koji liči teatru, uvedeni su elementi novih konstrukcija za gledalište.

E:1_zadruga3_PROJEKTI2013_projekti2013-064-malo rimsko kaz

Ovim rješenjem malo rimsko kazalište razvija kapacitet od 1.700 sjedećih mjesta, a kako bi taj broj posjetitelja efikasnije cirkulirao prilikom manifestacija predviđeno je ukupno pet ulaza/izlaza – dva postojeća u donjoj zoni sa kojih se pristupa direktno na orkestru, jedan postojeći za pristup tribinama preko stubišta u sjevernom dijelu, jedan revitalizirani antički za pristup tribinama u zoni pored cisterne te jedan potpuno novi pristup tribinama sa livade iza Sveučilišne knjižnice.

15

Idejno rješenje rekonstrukcije kazališta

Sintezu prostorne studije malog rimskog kazališta čini idejno rješenje rekonstrukcije kojim se, pomoću projektantske metode, usklađuju tri identificirajne percepcije prostora.
Percipiranje lokacije kao krajolika ispostavilo je dvije tehnike valoriziranja prostora – kroz kretanje i gledanje. Iz ove dvije tehnike proizlaze tehnička rješenja za dva segmenta korištenja prostora – uređivanje staza prati linije kretanja, uređenje mjesta boravka pospješuje zadržavanje u prostorima gdje se otvaraju kvalitetne vizure.
Percipiranjem mjesta kao ruševine definirao se projektantski pristup oblikovanju novih elemenata putem metode transparentnosti i dilatacija. Nove tribine i trijem izvedeni su dilatirano od postojeće stijene i antičkih ostataka, a materijalima je pokušano postići što je moguće veću transparentnost kako bi vidljivost ruševina i dalje ostala u prvom planu. Ovaj princip je primjenjen ne samo između novih i postojećih elemenata nego i između različitih materijala kod novih elemenata, pa su tako središnje tribine dilatirane od čeličnih tribina.
Percipiranje kazališta kao mjesta proizvodnje spektakla rezultiralo je uvođenjem novih konstrukcijskih sistema kako bi se omogućili novi sjedeći kapaciteti, a posljedično i izveli novi pristupi samoj lokaciji.

E:1_zadruga3_PROJEKTI2013_projekti2013-064-malo rimsko kaz

Idejno rješenje povezuje sve navedene elemente u jedinstvenu arhitektonsku cjelinu u kojoj su naglašene sve tri percepcije prostora, a primjenjeni elementi stvaraju sinergijski efekt utječući istovremeno na više polja percepcije (tribine služe proizvodnji spektakla, ali pospješuju kretanje u krajoliku ili služe kao nadstrešnica mjestu zadržavanja, trijem naglašava konturu pozornice i postojeće ruševine scene, ali ujedno hladovinom stvara mjesto boravka,…). Bitan zaključak ove studije je da se prilikom rekonstrukcije ne smije zanemariti ni jedno od tri percepcije prostora – proizvodnja spektakla ne smije isključiti korištenje krajolika, korištenjem krajolika ne smiju se oštetiti ruševine, valorizacijom ruševina ne smije se onemogućiti izvođenje kulturnog programa u kazalištu.

E:1_zadruga3_PROJEKTI2013_projekti2013-064-malo rimsko kaz

Autori: Emil Jurcan i Helena Sterpin / zadruga Praksa
Predstavljeni projekt: Idejno rješenje
Današnja faza projekta: U izradi je glavni projekt rekonstrukcije
Godina: 2013.

Više o projektu: http://praksa.hr/malo-rimsko-kazaliste/#title

Više o autorima: http://praksa.hr


Kategorija PROJEKTIRANJE otvorena je za prijave vaših projekata iz sfera arhitekture, uređenja interijera, javnih prostora i privremenih prostornih struktura, a vaše radove primamo na naš mail submit@vizkultura.hr. Više informacija saznajte klikom na tirkizni prikaz iznad.

Stroak
POVRATAK NA NASLOVNICU

The post Malo rimsko kazalište u Puli appeared first on vizkultura.hr.


‘Stambeni kompleks Strojarska’

$
0
0

PROJEKTIRANJE
Subotom predstavljamo autorski projekt iz sfere arhitekture, dizajna interijera, privremenih prostornih struktura i oblikovanja javnih prostora

Davor Mateković, PROARH – ‘Stambeni kompleks Strojarska’

strojarska panorame-2

strojarska panorame-16

O projektu:
Stambeni kompleks u Strojarskoj ulicu dio je pobjedničkog rada javnog natječaja iz 2011. kojim se tražilo rješenje trnjanskog bloka. Iako se kompleks projektirao kao vizualno nedjeljiva cijelina, ove stambene zgrade čine zasebnu zonu stanovanja sa ukupno 111 stanova.
Kompleks se sastoji od dva gotovo identična objekta položena jedna okomito na drugi formirajući trg i park u zoni ispred, kao tampon prema budućim poslovnim neboderima sjeverno. Prizemlja zgrada su poslovno trgovačke namjene. Parkiranje je rješeno u garažama na tri podzemne etaže.

strojarska panorame-1

Projektni zadatak bio je strogo definiran i tražio je inventivnost u pristupu rigidnim postavkama i zahtjevima investitora.

Maksimalna izgrađenost objekta je bila imperativ što je uvjetovalo oblikovanje zatvorenog volumena i visinu od 8 stambenih katova. Takvu kompaktnost forme dodatno su naglasili zahtjevi za nepostojanjem balkona tj. obaveznim loggiama, puni parapeti te pojednostavljenje izvedbe projektiranjem identičnih stanova po vertikali. Zaštita od sunca također je bila preodređena kao grillje.

strojarska panorame-10

Ukupnost tih zadanih parametara ograničavajući je faktor kako u projektiranju samih stanova tako i u oblikovanju. Upotrebom različito bojanih aluminijskih panela koji čine pročelje , pokušalo se razbiti ” tvrdi” volumen. Konačni produkt je pixelizirani plašt stambenog kvadra-dinamična ovojnica stalno mjenjajućeg ritma otovreno-zatvoreno ( grilje na loggiama i prozorima ).

strojarska-11 strojarska-1

strojarska-62

strojarska-27 strojarska-29 strojarska-49

strojarska panorame-5

strojarska shema

strojarska situacija

strojarska presjek

strojarska karakteristicni kat

PROJEKT: STAMBENI KOMPLEKS STROJARSKA
LOKACIJA: STROJARSKA ULICA, ZAGREB
INVESTITOR: VMD PROMET
AUTOR: DAVOR MATEKOVIĆ/PROARH
KOAUTOR: TOMISLAV STOJAN
SURADNICI: TINA HAVRANEK, VEDRANA JANČIĆ
FOTOGRAF: IVAN DOROTIĆ
PROJEKTNA TVRTKA: PROARHtri D.O.O.
GODINA PROJEKTIRANJA: 2011.
GODINA DOVRŠETKA GRADNJE:2014.
POVRŠINA LOKACIJE: 3821.97 m2
UKUPNA TLOCRTNA POVRŠINA: 23605 m2

Više o autorima:
www.proarh.hr

Kategorija PROJEKTIRANJE otvorena je za prijave vaših projekata iz sfera arhitekture, uređenja interijera, javnih prostora i privremenih prostornih struktura, a vaše radove primamo na naš mail submit@vizkultura.hr. Više informacija saznajte klikom na tirkizni prikaz iznad.

Stroak
POVRATAK NA NASLOVNICU

The post ‘Stambeni kompleks Strojarska’ appeared first on vizkultura.hr.

‘Kuća Groharjevo’

$
0
0

PROJEKTIRANJE
Subotom predstavljamo autorski projekt iz sfere arhitekture, dizajna interijera, privremenih prostornih struktura i oblikovanja javnih prostora

3biro Arhitekti – Kuća Groharjevo

groharjevo_jugovzhod_vogal_zima

Family-House-in-Groharjevo-Slovenia-by-3biro-arhitekti_dezeen_784_1

O projektu:
Kuća se nalazi u mjestu Škofja Loka sjeverozapadno od Ljubljane. Riječ je o troetažnom objektu osmišljenom za četveročlanu obitelj koja je inicijalno pristupila arhitektima s već gotovim projektom za kuću i željom za prelociranje prozora u istom. Kako autori kuće ističu, investitori su već imali kupljen projektni paket, s uključenim nacrtima kuće i dozvolom za gradnju, no arhitekti su im potom predstavili njihovu viziju kuće skrojenu baš po njima što je klijente zaintrigiralo.

Family-House-in-Groharjevo-A Family-House-in-Groharjevo b

Arhitekti su isprojektirali kuću koja iskorištava teren na kojem se nalazi, stvarajući dvije prizemne etaže koje se obje otvaraju na okoliš. Najniža etaža je uklopljena u teren i izlazi na natrkiveni tereasu nad kojom konzolno lebde gornje dvije etaže. Drugu konzolu formira najgornji kat, nadvisujući glavni ulaz u kuću i parkiralište.

Riješenje kuće bazirano je na posebnostima lokacije, kosog terena i guste izgradnje u okolišu te želje investitora za što više otvorenog prostora. Rezultat je neklasična kuća koja naizgled samo minimalno dodiruje teren u nagibu, naglašavaju arhitekti.

groharjevo_sever_naselje_zima

Baza objekta izgrađena je od armiranog betona, dok su gornji segmenti izgrađeni od drvene građe. Odluka da se drvo koristi za konstruktivne elemente bila je uvjetovana brzinom i ‘čistoćom’ izgradnje, kao i zbog održivog razvoja te činjenice da je Slovenija itekako bogata drvom.

groharjevo_sever_enfas_poletje groharjevo_jug_vogal_poletje Family-House-in-Groharjevo-Slovenia-by-3biro-arhitekti_dezeen_468_5

Dva pročelja otvorena na okoliš kuće čini drvena fasada, a ostala dva zida pokrivena su valovitim elementima vlako-cementih ploča, koje prekrivaju i krov građevine, te zatvaraju kuću od susjednih pogleda.

groharjevo_detajl_jugovzhod groharjevo_detajl_jug groharjevo_detajl_jugozahod

Više o projektu pogledajte na linkovima; Groharjevo House Dezeen / i Groharjevo by 3biro Arhitekti

groharjevo_tloris_pritlicje

groharjevo_tloris_nadstropje

groharjevo_tloris_klet

groharjevo_prerez_vzdolzni

groharjevo_prerez_precni

Više o autorima:
3biro.si

Fotografije: Miran Kambič

Tekst i prikazi via Više o projektu pogledajte na linkovima; Dezeen / i 3biro Arhitekti

Kategorija PROJEKTIRANJE otvorena je za prijave vaših projekata iz sfera arhitekture, uređenja interijera, javnih prostora i privremenih prostornih struktura, a vaše radove primamo na naš mail submit@vizkultura.hr. Više informacija saznajte klikom na tirkizni prikaz iznad.

Stroak
POVRATAK NA NASLOVNICU

The post ‘Kuća Groharjevo’ appeared first on vizkultura.hr.

‘Square – street – home’

$
0
0

PROJEKTIRANJE
Subotom predstavljamo autorski projekt iz sfere arhitekture, dizajna interijera, privremenih prostornih struktura i oblikovanja javnih prostora

Svet vmes – ‘Square – street – home’, studentski dom Postojna

301945_489819134404674_117325347_n

375927_489819227737998_783950450_n
*Klikom na jednu fotografiju otvara se galerija

O projektu:
Koncept studentskog doma podijeljen je u tri programske zone; trg, ulicu i ‘dom. Ulazni hall predstavlja javni trg, hodnik su ulice, a preostali prostori, točnije sobe, su takozvani domovi.

Taj javni trg je prostor velikog mjerila gdje se upoznajemo, promatramo nepoznate ljude oko nas i razgovaramo s ljudima koje poznajemo. Iz tog razloga ulazni hall ustanove predstavlja javni prostor u kojem se mogu odvijati različiti programi kroz fleksibilno korištenje prostora. Ovdje se tako mogu organizirati filmske večeri uz projekcije na zidu , moguće je postaviti izložbeni prostor, ili prostor može funkcionirati kao zona za sjedenje i ležanje u za to predviđenim namještajnim elementima.

320716_233536523366271_745239461_n

320738_233536570032933_1966757894_n

300744_233536600032930_1250964478_n

Javna ulica je prolazni prostor u kojem se student mogu informirati o trenutnim vijestima kroz info point i recepciju, gdje se mogu pronaći razni časopisi, igre i ostale ‘stvari’ koje možete ponijeti u svoj dom.

Ta treća zona, takozvani ‘dom’ karakteriziraju suprotnosti od ovog javnog i prolaznog prostora, gdje se ambijent prilagođava udobnosti i domaćoj atmosferi. U prostoru se nalazi kuhinjica, stol, klupa I dnevni boravak s TV-om, I cijeli prostor nalikuje kao pravi obiteljski dom, od kojeg su student tijekom godine odvojeni.

487974_489819091071345_2037107722_n

935479_489819097738011_1545272215_n  934689_489819087738012_498271309_n
*Klikom na jednu fotografiju otvara se galerija

46573_489819127738008_1508677705_n

541481_489819534404634_1544868719_n 552923_489819461071308_1439859596_n 540734_489819167738004_1379345739_n

401326_489819181071336_1862994380_n

488117_489819294404658_1466674849_n 399882_489819311071323_1512033747_n 315574_489819234404664_2056920251_n

46573_489819371071317_148664045_n

431963_489819131071341_1989462946_n 531946_489819544404633_1633126775_n 488039_489819564404631_1721002742_n

60536_489819447737976_489353084_n

164989_489819481071306_69059722_n 59901_489819491071305_1860639576_n

58106_489819164404671_396967008_n 30382_489819221071332_85279198_n 3585_489819437737977_362091004_n
**Klikom na jednu fotografiju otvara se galerija

 

Interijer: SVET VMES  / Jure Hrovat, Ana Kosi, Ana Krec i Tina Rome
Grafički dizajn: SVET VMES / Ana Kosi
Fotografije: David Lotrič
Investitor: Youth Hostel Proteus
Lokacija: Postojna, Slovenija

 

Više o autorima:
 svetvmes.si

 

Kategorija PROJEKTIRANJE otvorena je za prijave vaših projekata iz sfera arhitekture, uređenja interijera, javnih prostora i privremenih prostornih struktura, a vaše radove primamo na naš mail submit@vizkultura.hr. Više informacija saznajte klikom na tirkizni prikaz iznad.

Stroak
POVRATAK NA NASLOVNICU

The post ‘Square – street – home’ appeared first on vizkultura.hr.

‘KlopaM’

$
0
0

PROJEKTIRANJE
Subotom predstavljamo autorski projekt iz sfere arhitekture, dizajna interijera, privremenih prostornih struktura i oblikovanja javnih prostora

Vladimir Paripović i Aleksandar Jovanović – ‘KlopaM’ mini restoran

7A

O projektu:
KlopaM je mini restoran u centru Beograda. Lokal je površine 120 m2, a prostire se na tri nivoa: suteren, prizemlje i galerija.

KlopaM koncept je nastao kao ideja klijenta da svoj prepoznatljiv imidž i slovo M predstavi javnosti na jedan nov i drugačiji način. Prepoznatljivost brenda kladionica, zatim zaštitne boje brenda (žuta, plava, siva i crna) i vodeća pozicija na tržištu, bile su osnova za početak stvaranja novog KlopaM koncepta.

Mozart-Klopa-07 Mozart-Klopa-13 Mozart-Klopa-06

Zadatak koji su autori projekta dobili, kao i rok unutar kojeg je interijer trebalo završiti, nije bio ni lak ni jednostavan. Dva mjeseca nakon prvih skica idejnog rješenja prostor je realiziran, kao nekonvencionalan i autentično osmišljen lokal.

Postojeći prostor u kojem se lokal nalazi je dobio galeriju kao novoprojektirani element. Kuhinja lokala se nalazi u suterenu, a roštilj na ugljen u prizemlju, u specijalno dizajniranom “kontejneru”.

Mozart-Klopa-04

7 9 21

Osnova prostora je monokromatska, sa snažnim akcentom na žutom “kontejneru” od rebrastog lima i monolitnom plavom čeličnom stubištu. Prepoznatljivost kladionica kao poveznice brenda zadržana je kroz ove dvije boje, na namjerno agresivniji način, jer stav autora leži u ideji da se ta ideja sprovede do kraja, bez standardizacije i stereotipa.

Rasvjeta prostora također igra ključnu ulogu u razvijanju interijera. Akcent je stavljen na bijele lampe u obliku valjaka te visilice osmišljene za ovaj lokal s dekorativnim kuglama, kao i reflektorima koji daju fokus na detalje. Ogledala postavljena pod kutevima i na zidovima stvaraju nove perspektive i poglede na prostor.

Krupna tipografija na površini kontejnera dodatni je vizualni efekt pored žute boje koji privlači pažnju i daje novi vid poziva na hranu kroz upečatljive poruke.

Mozart-Klopa-02_0

Mozart-Klopa-08 14 25

Mozart-Klopa-03_0

Tekst i prikazi via Designed.rs

Više o autorima:
vladimirparipovic.wordpress.com

Kategorija PROJEKTIRANJE otvorena je za prijave vaših projekata iz sfera arhitekture, uređenja interijera, javnih prostora i privremenih prostornih struktura, a vaše radove primamo na naš mail submit@vizkultura.hr. Više informacija saznajte klikom na tirkizni prikaz iznad.

Stroak
POVRATAK NA NASLOVNICU

The post ‘KlopaM’ appeared first on vizkultura.hr.

‘Tarkett Akademija’

$
0
0

PROJEKTIRANJE
Subotom predstavljamo autorski projekt iz sfere arhitekture, dizajna interijera, privremenih prostornih struktura i oblikovanja javnih prostora

Modelart Arhitekti – ‘Tarkett Akademija’

02tarkett_academy

Tip projekta: Prenamjena industrijskog objekta u izložbeno-edukativni centar
Godina: 2014.
Klijent:  Tarkett d.o.o.
Lokacija: Bačka Palanka, Srbija
Površina: 1000m2
Autori:
Modelart Arhitekti – Dejan Mitov, Jelena Mitov i Krsto Radovanović u suradnji sa Sigma Inženjering d.o.o Novi Sad
Fotografije: Relja Ivanić

03tarkett_academy

O projektu:
Tarkett Akademija predstavlja izložbeno-edukativni prostor u okviru proizvodnog kompleksa tvrtke Tarkett u Bačkoj Palanci u Srbiji i nastao je revitalizacijom stare industrijske hale. Misija Akademije je razvijanje i usavršavanje tehnika ugradnje Tarkett podnih obloga kao i unapređenje znanja o njihovimproizvodima. Ovaj prostor klijentima, arhitektama i dizajnerima pruža podršku i pomoć u pronalaženju najboljih rješenja za podne obloge u najrazličitijim projektima, ne samo svojim sadržajem i opremom već i načinom kako je cijeli objekt ustrojen.

01tarkett_academy

04tarkett_academy

Osnovni projektantski izazov u oblikovanju Akademije bio je uvođenje nove funkcije, tj. grupe funkcija, u postojeći prostor industrijskog objekta. Cilj je bio da se očuva industrijski karakter zgrade, te da se nove funkcije skladno uklope u postojeće stanje nizom prostornih intervencija. Vanjskom arhitekturom dominira opna od perforiranog lima koji, u kombinaciji s velikim ostakljenim površinama, stvara dinamične efekte smenjivanja svjetlosti i sjene. Za razliku od eksterijera, unutrašnjost je znatno kompleksnija i podjeljena je na dvije osnovne cjeline: showroom i akademiju.

17tarkett_academy

Prvi je otvoreni, fluidni prostor („prostor u prostoru“) s mnoštvom manjih celina za izlaganje proizvoda i sastanke s klijentima. Ovaj prostor je oblikovan bez strogih fizičkih barijera, a prostorne celine naglašene su „otocima“ u podu, koji ujedno prikazuju i mogućnosti oblikovanja podnih obloga. Druga cjelina je zatvorenija i nju čine konferencijska sala, uredski prostori i boksovi za obuku podopolagača. Ovako koncipiran prostor omogućava odvijanje kompleksnog programa, s velikim stupnjem fleksibilnosti i transformabilnosti.

05tarkett_academy

10tarkett_academy

11tarkett_academy

12tarkett_academy 15tarkett_academy 21tarkett_academy

22tarkett_academy

06tarkett_academy

08tarkett_academy

 

Tekst, prikazi i više o autorima via modelart.rs

 

Kategorija PROJEKTIRANJE otvorena je za prijave vaših projekata iz sfera arhitekture, uređenja interijera, javnih prostora i privremenih prostornih struktura, a vaše radove primamo na naš mail submit@vizkultura.hr. Više informacija saznajte klikom na tirkizni prikaz iznad.

Stroak
POVRATAK NA NASLOVNICU

The post ‘Tarkett Akademija’ appeared first on vizkultura.hr.

Viewing all 136 articles
Browse latest View live